HAKA BLOG

Ana Sayfa Haka Blog
Image

Survival mı? Bushcraft mı?

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 07 Mayıs 2018, Pazartesi

Bushcraft kelimesi o kadar çok kullanılıyor, o kadar çok farklı kavramlar yükleniyor, o kadar çok moda oldu ki... “Allah ne muradın varsa versin Youtube” mu diyelim? “İyi halt ettin Youtube” mu diyelim? Bence bir inceleyelim..
Devamı »

Image

Batoning Tekniği Hakkında

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 06 Eylül 2017, Çarşamba

Bir baltanın veya bir kamanın yapacağı “odun yarma” görevini çelik gücü ve kalitesi ne olursa olsun bir bıçakla yapmak aslında doğru bir uygulama değildir. Batoning tekniği günlük aktivitelerde değil, gerçek bir hayatta kalma durumunda, mecbursak kullanılmalıdır.
Devamı »

Image

Hayatta Kalma Durumları veya Bushcraft İlgileri İçin Bitkileri Öğrenme Yaklaşımı Nasıl Olmalı?

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 09 Mayıs 2018, Çarşamba

Vücudun enerjisini kaybedip, güçten düşmemesi ve beslenmesine devam edebilmesi için birçok kaynağı kullanmak durumunda kalabiliriz. Bunların başında protein kaynakları gelmekle birlikte bu proteinin vücutta doğru sentezlenebilmesi için gerekli vitamin ve mineral desteğini de bitkilerden karşılamak durumundayız.
Devamı »

Image

Cehennemde 5 Yıl (Teğmen James Nick Rowe'un hayattta kalma ve kurtulma hikayesi)

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 26 Ekim 2018

John F. Kennedy’nin Vietnam Savaşında bir çözüm olarak gördüğü “Yeşil Bereliler” birliğinde Teğmen olan James Nick Rowe, 1963’de Mekong Deltası’nda süregelen çatışmalarda esir düşmüştü..
Tğm. Rowe: “O andan itibaren bir inanca ihtiyacım vardı. Tanrıya inanmak bu işe yetmeyebilirdi..."
Devamı »

Image

Magnezyum Ateş Başlatıcı İle Ferrocerium Ateş Başlatıcı Arasındaki Fark

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 07 Mart 2019

Magnezyum ateş başlatıcı bar ile ferrocerium ateş başlatıcı çubuk ayrı ayrı malzemelerdir. Çoğunluk (buna tanınmış malzeme satıcıları da dahil) Ferrocerium suni çakmaktaşına magnezyum çubuğu demekte ve asıl magnezyum bara gereken değeri vermemektedir.
Devamı »

Image

Çok Maksatlı Penseler Çok Maksatlı Çakılardan Daha Çok Kullanışlıdırlar

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 25 Nisan 2019

Çok maksatlı penseler her yerde, özellikle doğada çelik parmaklarımız, çelik ellerimiz gibi kullanılırlar; elimize batan dikeni, kıymığı, olta iğnesini çıkartmada, patlayan fermuarları tamir etmede; aptalca çadıra aldığımız bir Akrebi tutup, dışarı bırakmada...
Devamı »