1974 İstanbul doğumlu.

Doğa ve macera sporcusu, eğitmen, yazar ve fotoğrafçı.

Pusula Doğa Sporları ve Haka Hayatta Kalma Okulu'nun kurucusu.


 Bu hayatı yaşarken sırası bozulmayan bir kuralım vardır; "İstemek, İnanmak ve İrade göstermek (2001)

 Bittiğini sandığın yerde yeniden başlayacaksın inancına sahibimdir. Çünkü, insanı her zaman bedeni yürütmez, bazen bedeninin tükendiği anlarda ruhu yürütür (2003)

İlk doğaya çıkışı 1989 yılında avcılıkla oldu ve doğa sporları ile 1991 yılında ilgilenmeye başladı.

1992 yılında Türk Hava Kurumu'nda skydiving, yani serbest paraşüt sporuna başladı. En üst seviye FAI/D lisansı sahibidir ve birçok Türkiye paraşüt şampiyonası katılımı bulunmaktadır. 800 toplam atlayışı bulunmaktadır. Paraşüt sporu ilk sporculuk hayatıdır ve halen devam etmektedir. Ayrıca yamaç paraşütü eğitmen pilottur ve ilk eğitmenlerden biridir. 1998 - 2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin ilk eğitmenidir ve bu üniversitelerin ilk yamaç paraşütçülerini yetiştirmiştir.

Lağvedilen eski Sivil Savunma Kurumu kurtarma kısım yükümlüsüydü.

Askerliğini tamamladığı 1'inci Komando Tugayı (Hava İndirme Tugayı)'nda askeri serbest paraşütçü ve öğretmen yardımcısı olarak 150 kadar her türlü görev atlayışını yüksek başarı ile tamamlamış, askeri görevlerinde de, paraşüt dönem birinciliği, 3 takdir, 1 üstün hizmet belgesi ve 1 plaket ile ödüllendirilmiştir.

1989'da avcılık hayatı ile başladığı ve Ümraniye Avcılık Atıcılık Spor İhtisas Kulübü'nde sürdürdüğü Trap ve Skeet atıcılık sporunu paraşüt ve dağcılık sporlarına ağırlık vermesinde dolayı bırakmak zorunda kalmıştır. 30 tırmanışı bulunan lisanslı dağcıdır.

1993 yılında aldığı fotoğrafçılık eğitimini bir süre matbaada katalog fotoğrafçısı ve sportif aktivite fotoğrafçısı olarak değerlendirmiş, sonra iş kısmını sonlandırmıştır. "En iyi ve en etkili referanslar fotoğraflardır" diyerek bu hobisine devam etmektedir.

1998 yılında girdiği ve önce doğa yürüyüşü rehberi olarak çalışmaya başladığı "Fotografevi" isimli fotoğraf eğitim merkezi ve seyahat acentesinde hayatta kalma eğitimleri vermeye başladı.

Bu arada, birçok dergide ve daha sonra internet mecralarında havacılık, doğa yürüyüşü, kampçılık ve hayatta kalma konularında makaleler yazdı.

İlk kitabı "Doğada Yapılan Yürüyüşler Trekking & Hiking" isimli kitabı 2010 yılında çıktı. Bu kitabı daha sonra birçok bitirme tezi, bölge turizm kitabı ve internet ortamlarında kaynak kitap olarak kullanıldı. 2. Baskısı çıktı. Hayatta kalma konuları ile ilgili "Hayatta Kalmanın Kitabı" isimli bir kitabı daha bulunmaktadır. Ünlü "Bushcraft 101 Wilderness Survival" kitabını Türkçeye çevirdi ve uyarladı.

2001 yılında Pusula Doğa ve Macera Sporlarını ve 2003 yılında da Haka Hayatta Kalma Okulunu kurdu. Evrim, Cambridge, Terakki gibi özel okullarda Doğada Yaşam ve Orienteering konularında kulüp danışman öğretmenliği yaptı. Öğrencileri orienteering branşında kupa ve madalyalar getirdiler.

Tüm eğitim ve sınavlarını başarı ile tamamlayarak, Riccon Enstitüsü Bern İsviçre ve Medikal Sertifikasyon Akademisi'nden "FPC (Fitness Personal Coaching) yani, Fitness Kişisel Antrenörlük" belgesi ve Australia Sports Institute'den "Supplementoloji" ve "Sporcu Egzersiz Beslenmesi Uzmanlığı" belgelerini aldı.

Şimdilerde amatör ve profesyonel doğa sporcularına kişisel koçluk hizmetlerini de vermektedir.

2019 yılında ilki ülkemizde düzenlenen Erasmus okul ortaklıkları okullar arası stratejik ortaklıklar programı "How To Surviva In Nature" projesi kapsamında gerçekleşen toplantıda; 4 ülkeden gelen 12 öğretmene "Doğada Temel Yaşam ve Doğada Nasıl Hayatta Kalırsın?" konularını içeren eğitim ve atölye çalışmasını gerçekleştirip, bu projenin ilk eğitmenliğini yaparak plaket aldı.

Havacılık, doğa yürüyüşleri ve hayatta kalma konularında kendisi ile ilgili olarak birçok röportaj ve birkaç televizyon programı yapıldı.

İz TV'de "Wilco'nun Karavanı" programında "Doğada Yaşam Mücadelesi" bölümü, Uzman TV'de hayatta kalma ve kampçılık konularında birçok konu anlatımı, TRT Çocuk'ta "Doğal Olarak" programında "Doğa Yürüyüşleri" bölümü, Yaban TV'de "Zirveyi Zorlayanlar"'a konu ve konuk olurken; TRT Türk'te "Şehir Kaçakları" belgesel programında uzman ve sunucu olarak 39 bölüm görev yaptı. TRT Belgesel'de "Kameralı Adam" programında kendi hakkında bir bölüm çekildi.

TRT Radyo 1'de birçok defa radyo programlarına konu ve konuk oldu.

Ayrıca zaman zaman branşı olan konularda televizyon programlarına danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Eğitimi, Anadolu Ünv. AÖF İşletme ve İstanbul Ünv. Sosyolojidir.

Evli ve 1 çocuk babasıdır.

DOĞA SPORLARI LOOGBOOK'UM

1989 Yılından Bu Yana Deneyim Tablom

"Düzenli olmayı sevmemin yanında, bir havacının logbookunu düzenli tutması disiplinini de kazandığım için aşağıdaki kayıtlar tastamam tutulmuştur."

Doğada Yaşam - 1989'dan >>

2004 yılına kadar 422 gün av

2004 yılına kadar 42 av kampı

842 şahsi hayatta kalma antrenmanı

1156 keyif ve eğitim kampı

Paraşüt Sporları - 1992'den >>

621 sportif paraşüt atlayışı

150 askeri paraşüt atlayışı

17 şampiyona katılımı

1002 saat yamaç paraşütü uçuşu

Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü - 1996'dan >>

30 tırmanış (12'si zirveli)

38 rota yürüyüşü (ortalama 50'şer sefer)

28.200 km doğa yürüyüşü

Rehberlik ve Eğitmenlik - 1998'den >>

428 doğa yürüyüşü rehberliği

353 kurs verilmesi

3015 kursiyer

62 özel seminer

Medya Deneyimi - 2008'den >>

39 bölüm belgesel programı sunuculuğu

5 televizyon program konukluğu

3 radyo konukluğu

12 basılı medyada haber ve röportaj

3 programa danışmanlık ve eğitmenlik

Belgelendiğim Kurumlar

Türk Hava Kurumu

Dağcılık Federasyonu

Sivil Savunma

Dive Alert Network First Aid

1'nci Komando Tugayı

APPI Paragliding Pilots