Hayatta Kalma Okulu HAKA

Eğitmenlik olayında iyice piştikten ve kendimi kanıtladıktan sonra 2001 yılında kendi eğitim işimi kurmaya karar verdim. Önce, gece gündüz çalışarak kendi imkanlarımla öğrendiğim Front Page programı ile internet üzerinde o yılların ilk basit web sitelerinden birini yaptım sitemin ve işimin adını da eşim Simin Şahin ile birlikte Pusula Doğa ve Macera Sporları koydum. Sıkı çalıştım ve içeriklerini oluşturdum. İlk önce yamaç paraşütü ve trekking eğitimleri vermeyi ve malzeme satmayı planlıyordum.

Pendik'te uygun bir dükkan buldum ve içindeki raflarına kadar sağ olsun beni yalnız bırakmayan sevgili babam Hüsnü Şahin ile birlikte çalıştık, içini yerleştirdik, boyadık, kurduk, döşedik. İlk etapta kamp ekipmanları ve birkaç parça outdoor giyim malzemesi ile doldurdum, vergi açılışımı, ticaret kaydımı yaptım ve ürün satışı ile başladım. Basit çadırlar, matlar, uyku tulumları, kafa fenerleri, av çakıları, kamp ocakları, kamp mutfak malzemeleri ve giyim olarak da tshirt, pantolon, outdoor ile alakasız botlar, yağmurluklar, şapkalar, eldiven ve bereler satmaya başladım.

Akabinde de ilk yamaç paraşütü kursiyerlerim gelmeye başladı. Elimdeki antika bir iki malzeme ile kurslarımı ve uçuşlarımı gerçekleştiriyordum. Trekking rehberliğinde iyi olduğum için yine bir ilki denedim ve Özel Trekking Rehberliği Hizmetini de siteme ve hizmetlerimin arasına koydum. Küçük gruplara rehberlik yapmaya da başladım; bu işle birlikte trekking ve kampçılık eğitimlerim de gerçekleşmeye başladı.

Böyle kazanma açısından sıkıntılı, ama tanınma açısından hiç de fena geçmeyen bir iki yıl geçti. Hayatta kalma eğitimlerime de ağırlık vermiştim. Düşündüm ki, "evet paraşütçü ve doğa yürüyüşü rehberi olabilirim, ama avcılık ve bazı özel eğitimlerim de varken, verdiğim hayatta kalma eğitimlerini neden özel bir oluşum altında tanıtmayayım" diye..

Sonra internette detaylı bir araştırma, etrafımda da geniş bir soruşturma yaptım ve hayatta kalma eğitimi veren profesyonel bir kuruluş veya organizasyon olmadığını gördüm. Tek yer var, Hava Kuvvetleri. Ben bu konuda komando tugayında da fena değildim. Yıl oldu 2003 hemen internetten hayattakalma.com ve hayattakalmaokulu.com alan adlarımı aldım (daha sonra hayattakalmaokulu.com alan adımın süresi bitti ve yenilemedim, hakkımı kaybedince yenisini almak zorunda kaldım. Şimdi çok pişmanım, artık başkası kullanıyor) Web sitemi de tasarladım ve yayına başladım. Kısa bir süre böyle gitti, ancak özel bir isime ihtiyacım vardı onu da çok düşünmedim. HAKA!

HAKA ismini hem Hayatta Kalmanın kısaltılmışı olarak seçtim, hem de Maorilerin savaş dansı olan Haka Dansından yıllarca çok etkilenmiştim, o yüzden de Haka ismini tercih ettim. İşte okulumun ismi buradan gelir. 2003'de TÜRKİYE'NİN İLK SİVİL HAYATTA KALMA OKULU'nu kurmuş oldum. Birkaç sene sonra da amblemini tasarladım ve uzman grafiker olan lise arkadaşım Murat Eray Demir ile birlikte çizimini yaptık.

İşte HAYATTA KALMA OKULU böyle kuruldu. Sonraları öyle güzel oldu ki, eğitimlerim beğenildi, içeriklerim dikkat çekti ve televizyon programlarına çağrıldım, gazete ve dergilere haber oldum. Lakin hırslı değildim, yeterince reklam yapma ihtiyacı hissetmedim; kendim gidip de program yapayım demedim. "Gelir misiniz? Yapar mısınız? Bilginize ihtiyacımız var" dediler. Tercih edildim. Akabinde HAKA Hayatta Kalma Okulu, Türkiye'nin ilk sivil hayatta kalma okulu isim oldu, tanındı ve iş güvenliği kursları verebilen, Kurs Bitirme Belgeleri Sertifika değeri gören bir okul oldu.

Hayatta Kalma Okulu bünyesinde hangi kursları veriyorum?

Yurt dışındaki hayatta kalma okullarında bile birbirine benzer kurs yaklaşımları ve isimlendirmeleri varken ben düşünerek ve genelleme yaparak okuluma uygun özgün kurs isimlendirmeleri kullandım;

1. Temel Hayatta Kalma Kursu (emsalleri hafta sonu hayatta kalma eğitimi adını kullanır)
2. Ormanlık Bölgelerde Hayatta Kalma Kursu (emsalleri Wilderness Survival Training adını kullanır)
3. Kurak Bölgelerde Hayatta Kalma Kursu (emsalleri Desert Survival Training kullanır)
4. Denizde Hayatta Kalma Kursu
5. Savaş Şartlarında Hayatta Kalma Kursu (daha önceden Düşman Bölgesinde Hayatta Kalma idi ve bu kurs ismini ve içeriklerini yeniden oluşturdum)
6. Survival Trekking ve Survival Hiking (emsalleri Survival Adventure Training adını kullanır)
7. Barınak, ateş, bitki, tuzak atölyeleri olarak bu kursları veriyorum.

Sonra birçok sitede bu kurslarımın isimlendirmelerini içerikleri ile birlikte kullandıklarını fark ettiğim zamanlar oldu. Bu şunu göstermektedir ki, "Hayatta Kalma Okulu"m içerik olarak örnek teşkil etmektedir. Bundan da gururluyum.

Herkese Sevgi ve Saygılarımla

Kutsal Zafer Şahin - 25.03.2019