Çok Maksatlı Penseler, Çok Maksatlı Çakılardan Daha Çok Kullanışlıdırlar
UYARI: "Bu bilgilerin hepsi kitaplarımın içerikleridir ve kendi yorumlarımı ve görüşlerimi de kapsamaktadır. Doğada yanlış kullanacağınız her bilgiden kendiniz sorumlusunuz!


Kurslarıma gelenlere, özel mesajla soranlara özellikle çok maksatlı çakıları değil, çok maksatlı penseleri tercih etmelerini öneriyorum ve kurslarıma gelirken getirmeleri gerekenler listesinde özellikle belirtiyorum. Spor hayatına başladım başlayalı tercihim hep çok maksatlı penselerden yana olmuştur. Ama illaki İsviçre çakıları gibi çok maksatlı çakıları tercih edeceklerse bir özelliğine dikkat etmelerini söylüyorum. Bunu da aşağıda belirteceğim.

Çok maksatlı penseler her yerde, özellikle doğada çelik parmaklarımız, çelik ellerimiz gibi kullanılırlar; elimize batan dikeni, kıymığı, olta iğnesini çıkartmada, yamaç paraşütünün rabıt halkalarını açıp, sıkıştırmada; patlayan fermuarları tamir etmede, doğada bisiklet gezisinde gevşeyen somunları sıkıştırmada, aptalca çadıra aldığımız bir Akrebi tutup, dışarı bırakmada, ateşten sapsız bir tavayı almada, kor parçasını taşımada, ateş almayan bir merminin çekirdeğini sökmede... Daha birçok işte, çıplak el ve parmaklarımızla yapamayacağımız ve yapmamamız gereken işlerde çelik ellerimizdir. Çok maksatlı çakılar işte bu işleri yapamazlar.

Bu penselerden alırken, ya da illaki çok maksatlı çakıları bile tercih edecek olursanız olun parçaları arasında MUTLAKA sivri dişleri olan testeresi olsun. Bu penselerin parçalarının içinde zaten, illaki çakı bıçağı ve tornavida bulunuyor. Çok maksatlı penselerdeki testereler ile o kadar çok barınak, tuzak, ve çeşitli ağaç aletler yaptık ki... Bilek kalınlığındaki dal ve odunları rahatlıkla kestik ve işimize yarar hale getirdik.

Bu penselerin markası ve menşei o kadar da önemli değil, ciddi markaların da parçaları sert kullanımlarda rahatlıkla kırılabiliyor. Şu ana kadar işporta malı pensem de oldu, Gerber de, Leatherman de... Ne yapacağınız, nasıl kullanacağınız ve malzemenizi nasıl koruyup, bakımını yapacağınız önemli. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur derler ya hani... Bakarsanız dost, bakmazsanız pas olur diyorum.


Kutsal Zafer Şahin - 25 Nisan 2019
Çok maksatlı pensenizin parçaları arasında ilk başta
sivri dişleri olan bir testeresi olmasına dikkat edin.