İsveç M44 Pişirme Seti / Swedish Mess Kit (M44)
UYARI: "Bu bilgilerin hepsi kitaplarımın içerikleridir ve kendi yorumlarımı ve görüşlerimi de kapsamaktadır. Doğada yanlış kullanacağınız her bilgiden kendiniz sorumlusunuz!


2'nci Dünya Savaşı'ndan bu yana İsveç ordusunun kullanmakta olduğu tencere tava setleri, ülkemizde eskiden bulabilen avcılar tarafından (ki bunlardan biri de benim) ve bazı emekli askerlerce kullanılırken, şimdilerde ilk defa moda oldu. Tekrar güne çıktı. Günümüzde hayli ilgi görmekte ve popüler bushcraft akımının eskiye dönüş ilgisinin malzemesi olmaktadırlar.

Ocak altlığı, tencere ve tava dan oluşan üç parça halindedirler. Özellikle M40 serisi olarak bilinen iki ana model ünlü İsveç ovalliği olarak Avrupa'da yaygındır. M40 modeli paslanmaz çeliktir, M44 modeli de alüminyumdur. Ülkemizde elde edileni M44 modelidir. Ocak altlıksız olaral elde edilmektedir. Gövdelerine soğuk baskı yapılmış "üç taç" işareti ordu kullanımı demektir ve bu üçlü taç işaretinin altında genelde üretim yılının son iki rakamı bulunur.

Swedish Mess Kit diye adlandırılan bu malzemeler İsveç ordu malzemeleridir ve sanıldığı gibi Trangia'ya ait değildir. Trangia'dan alkol ocağı alarak, hatta Trangia alkol ocaklarının altına orduya tahsis edilen modellerine "üç taç" damgası basılarak ordu kullanımı Trangi alkol ocakları da imal edildiği için Trangia ile birlikte anılmışlardır. Ayrıca içine düzenli sığabilsin diye de daha sonraları ovalliğine uygun plastik kuksalar da yapılmıştır.


Image  Image

Image  Image

1996 yılından bu yana hala keyifle kullandığım, sağlam ve karizmatik malzemelerdir. Doğada o tencere ve tavamda aklınıza gelmeyecek neler pişti neler...

Pusula Doğa ve Macera Sporlarını ilk kurduğum 2001 yılında küçük bir dükkandım ve İsveç ordu tencere tavaları ilk sattığım mutfak setiydi, ilk sene 32 adet satmıştım. Kurslarda kullanımlarda kaybolanlar da oldu. Çok değerli malzemelerdir.

Alüminyum karşıtı obsesifliği olan, ama yarı plastik yaşayan insanlar lütfen ilgilenmesin.

Kutsal Zafer Şahin

1996 yılından bu yana kullandığım, ilk göz ağrısı ocak ve tencere setim.

2018 yılında bir kursumda bitki çayı yaparken.