Magnezyum Ateş Başlatıcı ile Ferrocerium Ateş Başlatıcı Arasındaki Fark
UYARI: "Bu bilgilerin hepsi kitaplarımın içerikleridir ve kendi yorumlarımı ve görüşlerimi de kapsamaktadır. Doğada yanlış kullanacağınız her bilgiden kendiniz sorumlusunuz!


Magnezyum ateş başlatıcı bar ile Ferrocerium ateş başlatıcı çubuk farklı ve ayrı malzemelerdir. İgilizce olarak "Magnesium Fire Starter", "Flint Striker", "Ferro Rod" ve "Ferrocerium Fire Starter" adlandırmaları kullanılmaktadır..

Kurslarımda bu iki malzemenin her birinin doğru adlandırmasına dikkat eder, bu yönde öğretmeye çalışırım.

Tanınmış malzeme satıcıları başta gelmek üzere çoğunluk magnezyum ateş başlatıcı ile ferrocerium ateş başlatıcıyı yanlış isimlendirme ile kullanmakta ve tanıtmaktadır. Bu çok önemli midir? Belki "hayır çok da önemli değil" gibi gözükse de sonra ferrocerium ateş başlatıcıyı düşünerek, doğruyu bilen birinden "bana bir magnezyum çubuğu alır mısın?" diye ricada bulunduğunuzda ve o bilen kişi diktörtgen olan gerçek magnezyum ateş başlatıcı barı elinize verdiğinde şaşırıp "bu değil di" demeyin sonra.

Bu sayfa başalığında ve yandaki fotoğrafta görünen sol taraftaki malzeme Magnezyum Ateş Başlatıcı Bar (Magnesium Fire Starter), sağdaki de Ferrocerium Ateş Başlatıcı Çubuktur (Flint Striker, Ferro Rod veya Ferrocerium Fire Starter).

Magnezyum (Mg) gümüş parlaklığında ve yumuşak bir metaldir, çabuk alev alır. Günümüzde hafifliği ve kolay işlenebilir olması nedeni ile alaşım maddesi olarak havacılık ve otomobil başta olmak üzere bir çok sektörde kullanılır. F1 (Formula) araçlarının jantlarının magnezyum olduğunu biliyor muydunuz? Termosifonlar da oksidasyona karşı magnezyum silindir çubuklar olduğunu?

Ferro(Fe) ve Cerium (Ce). Demir metali/minerali ve Seryum elementi. Bu iki maddeden Seryum 180 derecede ısı alabilen yumuşaklık ve yanma kabiliyeti ile çakmaktaşlarında, lambalarda, fotoğraf sektöründe ve sanayinin birçok alanında geniş bir kullanıma sahiptir. bu yazı Kutsal Zafer Şahin'e aittir.

Ferrocerium kıvılcım çıkartan çubuğa birçok element daha eklenmiştir. Ferrocerium çubuğun tüm elementleri:

% 38 Cerium (Seryum)
% 22 Lantana (Lantan)
% 19 Ferrum (Demir)
% 4 Magnesium (Magnezyum)
% Praseodim (Proseodim)
% Neodymium (Neodimyum)

Görüldüğü üzere, ferrocerium ateş başlatıcıya aslında "Seryumlantan Ateş Başlatıcı" desek daha yerinde bile olur.

Gerçek Magnezyum Ateş Başlatıcı barın yanında 4 mm kalınlığında ferrocerium suni çakmaktaşı da bulunmaktadır. İkisi yan yana monte edilmiştir.

Peki hangisinin kullanım kabiliyeti daha yüksek diye soacak olursanız; kesinlikle Magnezyum Ateş Başlatıcı Bar derim.


Kutsal Zafer Şahin - 07 Mart 2019

Soldaki magnezyum ateş başlatıcı, sağdaki ferrocerium ateş başlatıcı