Piyasada "Paracord" İsmi İle Satılan İpler ve Ürünleri Gerçek Paraşüt İpi Değildir
UYARI: "Bu bilgilerin hepsi kitaplarımın içerikleridir ve kendi yorumlarımı ve görüşlerimi de kapsamaktadır. Doğada yanlış kullanacağınız her bilgiden kendiniz sorumlusunuz!


Piyasadaki bu ipler, bizim (Hv.ind. Ask.) T-10 serisi dediğimiz paraşütlerin ipleri veya herhangi başka bir paraşütün ipleri değildir. Gerçek paraşüt ipleri olan Tip1 (T-10 R yedek paraşüt), Tip2/Tip3 (T-10/T-16 personel paraşütü ipleri) ve Tip4/Tip5/Tip6 (ağır atma/teçhizat atma paraşütü ipleri) dediğimiz iplerin standartlarında değildir ve zaten olamazlar. Bu iplerin gerçekleri tamamen hava indirme birlikleri için üretilirken, özel testlerinden dolayı çok pahalıdırlar ve orduya verilirken yanında sertifikasyonları vardır. %1'lik gerçek paraşüt ipi olarak satılan kısmı da Amerikan çıkışlı olanlardır ve yine yanlarında sertifikasyon kartları olmadan öylesine satılamazlar. Türkiye'de de paraşüt ipi üretimini ancak Hv. İkm. K'lığı yapmaktadır ve sivile satışı yoktur.

Bu ipler polyester değildir. Esnemesi gerektiği için Nylon malzemedir. Haki renk dış ceketin içinde bulunan 7 ila 9 liften biri haki/beyaz çizgilidir, bu iç liflerin sayısı ve renkleri de ipin tipi hakkında bilgi verir. Gerçek paraşüt ipleri çeşit çeşit renklerde üretilmezler.

Gerçek paraşüt ipi zannederek kesinlikle 40 kg üzeri yük vurmayın. Zaten piyasada bulunabilecek Amerikan çıkışlı gerçek olanlar da Tip1'dir ve yedek paraşütler için olup 45 kg çekerlidir. Bu kilo limiti de ana paraşütü arızalı açılıp, görece düşük süratte düşerken açılacak yedeğin şoksuz açılma limitidir. Tip2 personel paraşütü ipi bulmak da neredeyse mümkün değildir. İnternet üzerinde yazan bazı bilgilerde kilo limitleri ve tip numaraları da hatalıdır. Ayrıca 550 kod diye bilinen şey 550 LB (libre)'den gelir. Askeri paraşüt iplerinin asıl kodu askeri şartname numarasına dayanır ve 5040H kodludurlar.

Yan tarafta fotoğrafını koyduğum paraşüt ipi, gerçek T-10R yedek paraşüt kumaşının üzerinde duran gerçek Tip1'dir.

Bu bilgileri ve gerçeği 1992 yılından bu yana 27 senelik sportif ve askeri paraşütçülük geçmişime dayanarak veriyorum.

Kutsal Zafer Şahin - 17 Mayıs 2019

Tip1 T-10R (Reserve) yedek paraşüt ipiTip1 T-10R (Reserve) yedek paraşüt ipinin yoma bükümlü lifleri