FAYDALI BİLGİLER

Aklimatizasyon

Tarih: 10 Haziran 2006

310


Yüksek irtifaya uyum sağlamak anlamına gelir. Vücut daha önce gidilen yükseklikte bulunmamış ise oksijen azlığı, yüksek irtifa basınç farklılığı (yüksekte basınç düşüktür), ısı düşüklüğü gibi olumsuz etmenlerden etkilenir.

Yazının devamı ›

Dehidrasyon

Tarih: 08 Ağustos 2006

180


Vücudumuzun fonksiyonlarını gerçekleştiremeyeceği oranda su kaybetmesi demektir. Vücudumuz terleme, idrar, solunum, yüksek ısı gibi nedenlerle sürekli su kaybeder. Kaybedilen su yerine konmazsa dehidrasyon gerçekleşir.

Yazının devamı ›

Hipotermia

Tarih: 05 Ekim 2006

420


İnsan vücudu 37 santigrat derece civarlarında iç sıcaklığına sahiptir. Vücudumuzun bu ısısını muhafaza edebildiğimiz sürece bir sorun yoktur. Ancak çeşitli etkenlerden dolayı bu ısı azalmaya veya artmaya başlarsa önce vücut sağlığımız, akabinde hayatımız tehlikeye girer.

Yazının devamı ›


Hipoksia

Tarih: 04 Mart 2010

110


Vücut dokularına yeterli oksijenin gönderilememesi sonucu oluşan olumsuz ve tehlikeli duruma denir. Havacılarda ve dağcılarda daha çok rastlanır. Yüksek irtifa hastalığı sınıfında olmasına rağmen, havadaki oksijenin azaldığı durumları da kapsar.

Yazının devamı ›

ADH (Akut Dağ Hastalığı)

Tarih: 10 Mart 2010

250


Akut Dağ Hastalığı (ADH) / Acute Mountain Sickness (AMS), dağcıların direkt olarak yetersiz aklimatizasyon nedeni ile olmanın yanında çıktıkları yüksekliğe (bir günde), enerji harcamasına ve metabolik kabiliyetine göre genellikle 3000 metrelerden itibaren baş göstermektedir.

Yazının devamı ›

Wind Chill (Rüzgar Etkisi)

Tarih: 22 Ocak 2011

100


*********************************

Yazının devamı ›