Nerede ve Hangi Konularda Eğitimler Veriyorum?

İlk eğitmenlik hayatım 1997'de paraşütçü arkadaşlarımla kurduğumuz bir dernekte başladı. Burada birlikte yamaç paraşütçülüğü eğitimleri vermeye başladık. Ne yazık ki, derneğimizin hayatı kısa sürdü ve kapandı. 1998'de istek üzerine çağrıldığım İstanbul Üniversitesinin ilk havacılık kulübünün ilk kadrosuna yamaç paraşütçülüğünü öğrettim. Burada 2 sene eğitim verdim. Daha sonra da Yıldız Teknik Üniversitesinin ilk kadrosuna eğitimler verdim. Yani İstanbul Üniversitesinin ve Yıldız Teknik Üniversitesinin havacılık kulüplerinin ilk eğitmenleri ben oldum.

Yamaç paraşütçülüğü sporunda bu eğitmenlik faslı 2001 yılında Pusula Doğa Sporları'nı kurana kadar kulüplerde ve özel gruplarda sürüp gitti. Ama bu sayede yamaç paraşütçülüğü alanında isim yapmış eğitmenlerden de biri olmuştum.2001 yılında kurduğum Pusula Doğa Sporları Eğitim Danışmanlık isimli firmamda ilk olarak havacılık branşlarımdan olan Yamaç Paraşütü branşında kaliteli kurslar düzenlemeye başladım. Örneğin, Çanakkale'nin ilk yamaç pilotlarını eğittim ve Çanakkale'de yamaç paraşütçülüğü başlamış oldu. Daha sonraları doğa yürüyüşü ve kampçılık, navigasyon ve de en son hayatta kalma kurslarını da devreye soktum. Bu arada Pusula'da doğa sporları malzeme satışım da vardı, ancak şu an malzeme satışını artık faal olarak yapmıyorum.2003 yılında da özel markam olan HAKA Hayatta Kalma Okulu'nu kurarak hayatta kalma kurslarımı daha profesyonel ve özellikli gerçekleştirebilme yoluna girdim. HAKA Hayatta Kalma Okulum ilk sivil hayatta kalma okulu olarak bugün artık bir marka.

Hatta iş güvenliği kapsamında Vodafone, NRC, Siemens Gamesa gibi büyük firmalara belgeleri geçerlilik kazanmış hayatta kalma eğitimleri verir konumdayım.  

Bunlar dışında Özel Evrim Okulları bünyesinde ve Elit Cambridge Kolej bünyesinde ikişer sene Orienteering ve Doğada Yaşam konularında kulüp öğretmenliği yaptım. Hatta Özel Evrim Okullarındaki orienteering öğrencilerim iki madalya, bir kupa alarak, İstanbul il birinciliği ve üçüncülüğü alarak kendilerine, okullarına ve bana ödül getirmiş oldular. Şu an halen Terakki Okulları bünyesinde doğada yaşam kulübü danışman öğretmeni olarak da çalışmaya devam etmekteyim.  

Ali Fuat Cebesoy İlokulu tarafından ülkemiz liderliğinde başlatılan ve ilki 2019 yılında düzenlenen Erasmus+Okul Ortaklıkları Programı / Okullar Arası Stratejik Ortaklıklar "How To Survive In Nature" projesi kapsamında gerçekleşen toplantıda; Litvanya, Portekiz, Romanya, Slovenya ülkelerinden gelen proje ortağı 12 öğretmene ve okulumuza "Doğada Temel Yaşam ve Doğada Nasıl Hayatta Kalırsın?" konularını içeren eğitim ve atölye çalışmasını gerçekleştirmem istenerek, bu projenin ilk eğitimini ve eğitmenliğini yapmış oldum ve plaket aldım.  

Şu ana kadar sadece Pusula ve Haka'nın bünyesinde 353 kurs, 3015 kursiyer; Pusula'yı kurana kadar ve Pusula & Haka dışı eğitim seminerleri olarak da 62 özel seminerle ortalama 1300 seminer katılımcısına eğitim verdim ve eğitim vermeye devam ediyorum.
Verdiğim Hizmetler


Profesyonel Doğa Yürüyüşü (Trekking ve Hiking) Rehberliği

Image

1998 senesinde Fotogravefi Turizm Seyehat Acentası'nda başlayan doğa yürüyüşü rehberlik hayatımı bünyemde barındırdığım tüm bilgi ve deneyimlerle birleştirerek daha ilerilere götürmek istedim.

Bunu da bu konuda yazılar yazarak, eğitimler vererek ve nihayetinde kurumsal olarak profesyonel özel rehberlik hizmeti vermeye başlayarak devam ettirtim. Bu anlamda da ülkemde bir ilki gerçekleştirmeye başlamış oldum.

Profesyonel Trekking & Hiking Rehberliği Hizmeti »


Profesyonel Radyo-Televizyon Program Danışmanlığı

Image

İlk defa 2008 yılında, İz TV'de yayınlanmakta olan Wilco'nun Karavanı isimli belgesel programına konu ve konuk olarak katılarak farklı bir deneyim yaşadım. Burada sevgili Wilco Van Herpen ile "Doğada Yaşam Mücadelesi" isimli bölümü çekmiş olduk ve oldukça da keyif almıştım.

Daha sonraları bazı kaliteli çalışmalar yapmaya başlayınca birçok kez röportaj ve konu verdim. Uzman TV, TRT Çocuk, TRT Türk, Yaşam Radyo,TRT Radyo 1, Yaban TV gibi birçok kanal ve programa hem katıldım, hem de danışmanlıklar yaptım. Böylece Medya Deneyimim başlamış oldu.


Pusula ve Haka Bünyesinde Verdiğim Eğitimler

> Doğa Yürüyüşü ve Kampçılık Eğitimi »

> Navigasyon Eğitimi »

> Yamaç Paraşütü Eğitimi »

> Hayatta Kalma Eğitimleri
  * Ormanlık Bölgelerde Hayatta Kalma »
  * Kurak Bölgelerde Hayatta Kalma »
  * Denizde Hayatta Kalma »
  * Soğuk Bölgelerde Hayatta Kalma »
  * Savaş Şartlarında Hayatta Kalma »