Türkiye'de 2006 yılından bu yana kurumsal bazda ilk defa Pusula Doğa Sporları tarafından başlatılan ve sunulan profesyonel doğa yürüyüşü rehberlik hizmeti şeklimiz ile trekking ve doğa yaşamı konularında deneyimli ve profesyonel doğa liderlerimiz hizmetinizdedir. Dağlar arası geçişler, orman geçişleri, hiking (günübirlik yürüyüşler) gibi faaliyetlerinizde profesyonel rehberlik hizmeti vermekteyiz.

Bu hizmetimizden seyahat acentalarından faydalandığınızdan farklı olarak, fazladan acenta ücreti ödemeden, klasik kampçı ve dağcı gibi kamp yükünüzü kendinizin taşıdığı, kamp kurulumunu ve yemek yapımını herkesin ortak üstlendiği, deneyimli veya deneyimsiz trekking veya amatör dağcılık stili faaliyet yapmak isteyen, kendi istedikleri veya bizim plânladığımız bölgeyi emniyetli ve doğru bir şekilde geçmek isteyen kişiler ve gruplar faydalanmaktadır.

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR:

Rehberlerimiz, doğada yaşam, trekking, klasik dağcılık, ilkyardım ve temel kurtarma konularında bilgili ve deneyimli; profesyonel malzeme donanımlı olarak doğaya çıkan, dağcılık lisansına sahip sporculardır.

1. Teknik tırmanış rehberliği hizmeti verilmemektedir. Dağ mihmandırlığı kapsamında 3000 m. ve üzeri dağlara şahıs veya grup çıkartılmamaktadır. Yabancı uyruklu kişilere doğa yürüyüşü rehberliği hizmeti verilmemektedir.

2. Yüksek irtifa dağcılık faaliyeti yapmak isteği durumunda mutlaka gerekli izin ve yetkili dağ mihmandarı hizmeti de alınmaktadır. 3000 m. ve üzeri dağlara şahıs veya grup ancak yetkili dağ mihmandarı eşliğinde çıkartılabilecektir.

3. Hiçbir şekilde profesyonel turizm rehberleri gibi bölge turizmi, kültürü, dini, siyasi, coğrafi bilgiler anlatılmamakta ve profesyonel turizm rehberi kapsamı içine giren hizmet ve faaliyetlerde bulunulmamaktadır.

4. Trekking Rehberliği (doğa yürüyüşü lideri); Profesyonel Turizm Rehberliği (kokartlı ve turizm izinli profesyonel rehber) ve Dağ Mihmandarlığı (lisanslı ve turizm izinli profesyonel dağcı) kapsamında bir sınıflandırmaya tabi değildir.

5. Kalabalık gruplarda, yani 1 rehberlik grup sayısı aşıldığında ikinci rehber zorunludur. İkinci rehber kabul edilmeme durumunda ikinci rehberin ücretinin üçte biri günlük faaliyete zorunlu olarak dâhil edilecektir (Tek kalan rehberin sorumluluğu artmaktadır) ve bunun yanında her şekilde grubun yürüyüş risk sorumluluğu %50 grup organizatörüne ve grubun geri kalanına aittir. Bu konuda da ısrar ve sorumluluk kabul edilmez.

Rehberlik Hizmeti Bilgileri

  • Trekking: En fazla 10 kişiye rehberlik yapılır.
  • Hiking: En fazla 20 kişiye rehberlik yapılır.
  • Sağlık Şartları: Kalp, şeker, tansiyon, yüksek kilo, düz tabanlık gibi sağlık problemleri olanlar faaliyete katılamazlar.
  • Hizmet İptali: Sağlık, kaza, sınav ve hukuki durum gibi zaruri sebepler doğmadıkça; zamanlama hatası ve keyfiyet gibi durumlarda rehberlik isteğini faaliyetten 3 gün öncesine kadar iptal etmediğinizde rehberlik ücretinin %50'si "No Show" bedeli olarak faturalandırılır.
  • ÖNEMLİ: Kuruluşumuz hizmetlerini "1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanununa Münhasır Hizmetler" şeklinde gerçekleştirmez.

  • Rehberlik Ücreti: Lütfen Arayınız.