HAKA Hakkında facebook youtube instagram

Merhaba!

Biz, komandoların "Pusudan kurtulmanın tek yolu, pusuya düşmemektir" yaklaşımını ilke edindik.

Ana gayemiz de hayatta kalma eğitimlerini bu yaklaşımla vermek ve bu bakış açısını kazandırmaktır.

Hayatta kalma olgusunda ruhumuz daima "Bittiğimiz yerde yeniden başlamak" inancı ile beslenir.

Saygılarımla,
Kutsal Zafer Şahin


bootstrap business templates

Ekibimiz Toplu Halde


EKİBİN EĞİTİMLERİ

 • Kutsal Zafer Şahin'in Eğitim ve Lisans Kurumları
      
      
    
 • Bülent Demir'in Eğitim ve Lisans Kurumları
    
 • Sait Çetin'in Eğitim ve Lisans Kurumları
    
 • Erhan Şan'ın Eğitim ve Lisans Kurumları
    

HAKA Hayatta Kalma Okulu

business templates


HAKA Hayatta Kalma Okulu, paraşüt sporcusu ve profesyonel doğa yürüyüşü rehberi Kutsal Zafer Şahin tarafından 2001 yılında İstanbul'da kurulan Pusula Doğa Sporları 'nın bir uzantısı olarak oluşturulmuştur.

HAKA'nın oluşturulma amacı, hayatta kalma eğitimlerinin daha profesyonel olarak gerçekleştirilebilmesi ve ülkemizde önemli bir eğitim açığı olan doğada yaşam ve hayatta kalma konularının doğaya çıkan herkese, doğada yaşam mücadelesi vermek zorunda kalabilecek insanların hayatta kalma ve kurtulma çabalarına yardım etmek, temel hayatta kalma teknik ve kabiliyetlerini ana hatları ile kazandırmak için eğitimler düzenlemektir.

Kuruluşumuz, seyahat acentası değildir. Bir eğitim organizasyon kuruluşudur.
Hizmetlerini "1618 Sayılı Seyahat Acenteleri Kanununa Münhasır Hizmetler" şeklinde gerçekleştirmez.

HAKA İSMİ NEREDEN GELİYOR?

HAKA ismini Hayatta Kalma kelimelerinin ilk heceleri olarak belirledik.
HAKA aynı zamanda Yeni Zelanda'lı Maori 'lerin "Savaş Dansı"'dır. Haka Dansı, 1820'lerde, Maorilerin önemli kabile liderlerinden
Te Rauparaha 'nın düşmandan kaçıp saklandığı çukurda ölümü beklerken, mucize eseri kurtuluşunu anlatır. " Ka mate, Ka mate " yani "ölüyorum, ölüyorum" sözleriyle başlayan Haka, Maori yerlisinin, düşmanın insafa geldiği an mırıldandığı, " Ka ora, Ka ora " yani "yaşam, yaşam" sözleriyle devam eder.

Hayatta Kalma Sanatının öğretiminde de, Ka mate/ölüyorum bilinci değil, Ka ora/yaşam bilinci esastır. Hayatta Kalma Sanatı da, HAKA Dansı gibi yaşamı tehdit eden ölüme karşı yapılmakta olan bir Yaşam Savaşı Dansı'dır aslında.

Hayatta kalma, beklenmeyen veya beklenilen bir kaza, savaş, mahrumiyet, esaret, kaybolma gibi daha birçok durumda yaşamınızı sürdürmek için yapılan ve yapılacak yaşamı devam ettirme çabaları bütünüdür.

"Hayatta kalabilmek, panik yapmamaya, akılcı düşünüp, bilgiyi ve malzemeyi kullanabilmeye, gerçekten yaşamayı istemeye ve irade gösterebilmeye bağlı. Kısacası hayatta kalıp kalmamamız, bize ve o anki tavır ve hareketlerimize bağlıdır" (kzş) Bunu sağlamakta bir sanat olmaktadır. Haka Hayatta Kalma Okulu, hayatta kalma ve kurtulma çabalarına yardım etmek, temel hayatta kalma teknik ve kabiliyetlerini ana hatları ile kazandırmak ve elde bulunan tabii kaynakların kullanılmasının öğrenilmesini sağlamak amacıyla eğitimler düzenlemektedir.


 • bootstrap business template

  Kutsal Zafer Şahin

  1974 İstanbul doğumlu.

  Doğa ve doğa sporları ile 1991 yılında ilgilenmeye başladı. 1992 yılında Türk Hava Kurumu'nda skydiving, yani serbest paraşütçülüğe başladı. En üst seviye uluslararası FAI D lisansı sahibidir ve birçok şampiyona katılımı bulunmaktadır. Ayrıca yamaç paraşütü eğitmen pilottur. 1998 - 2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Tekni Üniversitelerinin ilk yamaç paraşütçülerini yetiştirmiştir. Askerliğini tamamladığı 1.Komando Tugayı (Hava İndirme Tugayı)'nda da askeri serbest paraşütçü ve öğretmen yardımcısı olarak 150 kadar her türlü görev atlayışını başarı ile tamamlamış ve yüksek başarı göstermiştir.

  Trap ve skeet atıcılık sporunu paraşüt ve dağcılık sporlarına ağırlık vermesinden dolayı bırakmak zorunda kaldı. Birçok macera yarışmasına katılmıştır. Daha sonra fotoğrafçılık eğitimi alarak spor ve doğa fotoğrafları çekmeye merak saldı ve "En iyi ve en etkili referanslar fotoğraflardır" diyerek bu hobisini devam ettirmektedir.

  1998 senesinde Fotografevi Turizm'de başladığı profesyonel trekking rehberliğini daha da ileri götürerek; bu konuda eğitimler vermeye başladı. Ayrıca yine bu konuda yazdığı "Doğada Yapılan Yürüyüşler - Trekking & Hiking" isimli kitabı bulunmaktadır. Bu kitap dışında basılmayı bekleyen üç kitabı daha vardır. 2001 yılında Pusula Doğa Sporları'nı kurdu ve daha sonra da 2003 yılında oluşturduğu HAKA Hayatta Kalma Okulu ile hayatta kalma eğitimlerini daha etkili bir düzeye getirdi.

  Trekking ve Hayatta Kalma konularında kendisi ile ilgili olarak birçok röportaj ve birkaç televizyon programı yapıldı. İz TV'de "Wilco'nun Karavanı" programı, Uzman TV'de kendi konuları,
  TRT Çocuk'da "Doğal Olarak" programı, Yaban TV'de "Zirveyi Zorlayanlar"a konu ve konuk olurken; TRT Türk'de "Şehir Kaçakları" programında Uzman ve sunucu olarak görev aldı.
  Web Sitesi >
 • bootstrap business template

  Bülent Demir

  1975 İstanbul doğumlu.

  Henüz çiçeği burnunda bir kız çocuğu babası olarak, kızını Tomb Raider gibi yetiştirme bakış açısında olan bir adamdır. Titiz ve kılı kırk yaran bir içmimardır. Kendine ait bir dekorasyon ve iç mimari firması da bulunmaktadır. Titizdir dedik ya, askerliğini de 4 takdir ve bir üstün hizmet belgesi ile tamamlamıştır. Onun için hayat, karar ve eylemdir.

  Fotoğraf, Atletizim, Bisiklet, Boks ,Treking, Hiking, ilgi alanlarının başında gelmekle birlikte; 4x4'lere olan düşünlüğünü 2008 Ege, 2009 Akdeniz, 2010 Karadeniz olmak üzere, organizasyonuna da yardım ettiği 15 günlük Land Rover Defender yol maceraları ile göstermiştir. Bir Otomobil dergisinde, sürüş İzlenimlerini yazmış ve test editörlüğü yapmıştır. Doğa dostu ve hayvan severdir. Avcılık ve Atıcılık Temel Eğitimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye daire başkanlığının İtfaiye Gönüllüsü eğitimini ve İleri düzey kurtarma eğitimini tamamlamıştır.

  Bülent Demir, Pusula ve Haka'daki eğitimlerini ve eğitmenlik eğitimlerini de tamamlayarak 2017 yılında Yardımcı Eğitmen olarak aramıza katılmıştır.
 • bootstrap business template

  Sait Çetin

  1986 Şumnu doğumlu.

  Haka Hayatta Kalma Okulu'nda tüm eğitimlerini tamamlayarak yardımcı eğitmen olan Sait Çetin, Kuzey Trakya (Günümüzde Bulgaristan'ın Şumnu ili) doğumlu bir Traktır. Çocukluğunu sömestr dönemlerinde İstanbul'da taş binalar arasında, yazlarıysa Trakya'da köyünde geçirmiştir.Evden çok sokakta, doğada büyümüştür.

  Sait, modern dünyaya 2010 yılında küsmüş ve kendini doğaya adamıştır. Doğa yürüyüşleri ve kamplar yaparak başladığı doğa sporlarına yönelik ilgisi zamanla gelişmiş ve hayatta kalma konusunda çalışmalara başlamıştır. Ayrıca bisiklet üzerinde 7 ülke geçmiş adamdır.

  Çevresindekileri fiziksel ve zihinsel olarak zorladığı doğrudur ama çok insancıl ve yardımseverdir. Balta, bıçak gibi kesici aletlere meraklıdır. Ateşle oynamayı sever. Hayal dünyası cosmos kadar geniştir. Kendisini Trakya Kralı sanmaktadır.

  Sait Çetin, Pusula ve Haka'daki eğitimlerini ve eğitmenlik eğitimlerini de tamamlayarak 2017 yılında Yardımcı Eğitmen olarak aramıza katılmıştır.
 • bootstrap business template

  Erhan Şan

  1977 İstanbul doğumlu.

  .................................................................................................................................. ..................................................................................................................................

  ..................................................................................................................................

  Erhan Şan, Pusula ve Haka'daki eğitimlerini ve eğitmenlik eğitimlerini de tamamlayarak 2017 yılında Yardımcı Eğitmen olarak aramıza katılmıştır.
  0 216 388 82 21
Bizi Takip Edin

© 2012, Web sitemizin her hakkı saklıdır. Site bilgilerinin tamamının veya bir kısmının kopyalanması, alınması veya paylaşılması izne tabidir. İzinsiz alınması ve kullanılması karşılığında yasal işlem başlatılacaktır. İçerikleri kopyalamayın, bu sizi bizim taklidimiz yapar.

Style Selector
Oregional Skin
bootstrap business templates
Bootswatch Skins (11)
bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates

These are just examples and you can build your own color scheme in the backend.

Background Patterns
bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates