Ne Zaman ve Kim Tarafından Kurulmuştur?

Kutsal Zafer Şahin tarafından 2001 yılında İstanbul'da kurulan PUSULA DOĞA SPORLARI'nın uzantısı ve kurucusu'nun tescilli bir markasıdır.
Hayatta Kalma Okulu, Türkiye'nin ilk sivil hayatta kalma okulu olarak kurulduğu 2003 yılından bu yana, düzenlediği profesyonel eğitimleri ile tanınmış ve sağlam bir kaliteye sahiptir.

Hayatta Kalma Okulu'nun Kuruluş Amacı.

Ülkemizde önemli bir eğitim açığı olan doğada yaşam ve hayatta kalma konularında, doğaya çıkan ve doğada yaşam mücadelesi vermek zorunda kalabilecek herkese hayatta kalma ve kurtulma çabalarına yardım etmek, temel hayatta kalma teknik ve kabiliyetlerini ana hatları ile kazandırmak amacına yönelik detaylı ve profesyonel eğitimler düzenlemektedir.

Amblemlerimiz


    Kuruluş: 2001    Kuruluş: 2003

"HAKA" İsmimiz Nereden Geliyor?

HAKA ismini Hayatta Kalma kelimelerinin ilk heceleri olarak belirledik. HAKA aynı zamanda Yeni Zelanda'lı Maori 'lerin "Savaş Dansı"dır. Haka Dansı, 1820'lerde, Maorilerin önemli kabile liderlerinden "Te Rauparaha" nın düşmandan kaçıp saklandığı çukurda ölümü beklerken, mucize eseri kurtuluşunu anlatır. " Ka mate, Ka mate " yani "ölüyorum, ölüyorum" sözleriyle başlayan Haka, Maori yerlisinin, düşmanın insafa geldiği an mırıldandığı, " Ka ora, Ka ora " yani "yaşam, yaşam" sözleriyle devam eder.

Hayatta Kalma Sanatının öğretiminde de, Ka mate/ölüyorum bilinci değil, Ka ora/yaşam bilinci esastır. Hayatta Kalma Sanatı da, HAKA Dansı gibi yaşamı tehdit eden ölüme karşı yapılmakta olan bir Yaşam Savaşı Dansı'dır aslında.

İşte, Hayatta Kalma Okulu'nun adı buradan gelmektedir.

Eğitim Sistemimiz

"Kartal Gözü"

Hayatta Kalma Okulu, eğitimlerini kurucusunun "Kartal Gözü" adını verdiği bir yaklaşımla gerçekleştirmektedir. Bu yaklaşımın amacı kursiyerlerinin geniş ve keskin bir bakış açısı ile bakmalarını, durumu ve hedefi çok uzak bir noktadan bile fark edip görebilmelerini sağlamaktır.

Ayrıca kurslarında ve anlatımlarında önce sorunları gösterir, temel kurtuluş bilgilerini verir, sonra kursiyerlerinin bu bilgiler ışığında kendi kendilerine çözme tecrübesi edinmesini sağlayacak şekilde zorlanmalarını sağlar.

"PUSUDAN KURTULMANIN TEK YOLU, PUSUYA DÜŞMEMEKTİR", Hayatta Kalma Okulu'nun taviz vermediği ve öğretimlerinin temel ilkesidir.

Ekibimiz

Kutsal Zafer Şahin

Kurucu - Baş Eğitmen

.............

Yardımcı Eğitmen

.............

Yardımcı Eğitmen

.............

Yardımcı Eğitmen

Referanslarımızdan Bazıları