NE ZAMAN VE KİM TARAFINDAN KURULMUŞTUR?Kutsal Zafer Şahin tarafından 2001 yılında İstanbul'da kurulan PUSULA DOĞA SPORLARI'nın uzantısı ve kurucusu'nun tescilli bir markasıdır.

Hayatta Kalma Okulu, Türkiye'nin ilk sivil hayatta kalma okulu olarak kurulduğu 2003 yılından bu yana, düzenlediği profesyonel eğitimleri ile tanınmış ve sağlam bir kaliteye sahiptir.

KURULMA AMACI

Ülkemizde önemli bir eğitim açığı olan doğada yaşam ve hayatta kalma konularında, doğaya çıkan ve doğada yaşam mücadelesi vermek zorunda kalabilecek herkese hayatta kalma ve kurtulma çabalarına yardım etmek, temel hayatta kalma teknik ve kabiliyetlerini ana hatları ile kazandırmak amacına yönelik detaylı ve profesyonel eğitimler düzenlemektedir.

Pusula Doğa Sporları ve Hayatta Kalma Okulu sadece bir eğitim işletmesi değildir. Bilgi ve tecrübe birikimini gerekirse ulusu için canı pahasına, vatani ve milli amaçlar uğrunda hiç düşünmeden sunmaya ve harcamaya da daima hazırdır. Hiçbir kulüp, dernek veya kuruma bağlı olmamakla birlikte, iç eğitim ve hizmet kabiliyetinde tüm bu geçmişi ve deneyimi bulunmaktadır.

Zamanı ve yeri geldiğinde veya kendisine bir görev verildiğinde, kabiliyetleri çerçevesinde yüksek görev bilinciyle ulusunun hizmetindedir. Dernek ve kurum gözetmeksizin, liyakat ve saygı hudutları içinde tam destekle hizmet etmeyi beklemekten de geri durmaz.

Özellikle; vahşi doğada ulaşılması riskli veya ölümcül yer mantığını kabul etmeyerek, her türlü arazide, her türlü şartta, arama, tarama, bulma ve kurtarma görev ve hizmetlerine daima hazırdır. Bu konuda yüksek deneyim ve bilgi sahibidir.

Kabiliyetleri Arasında;

1. Riskli bölgelere paraşütle atlama ve uçuş
2. Zorlu ve yırtıcı arazide ilerleme ve uzun müddet yaşama
3. Keşif, arama, bulma
4. Yüksek bölgelere tırmanma ve yüksek bölgelerden inme
5. Yüksek istek, inanç ve irade

"HAKA" İSMİMİZ NEREDEN GELİYOR?

HAKA ismini Hayatta Kalma kelimelerinin ilk heceleri olarak belirledik. HAKA aynı zamanda Yeni Zelanda'lı Maori 'lerin "Savaş Dansı"dır. Haka Dansı, 1820'lerde, Maorilerin önemli kabile liderlerinden "Te Rauparaha" nın düşmandan kaçıp saklandığı çukurda ölümü beklerken, mucize eseri kurtuluşunu anlatır. " Ka mate, Ka mate " yani "ölüyorum, ölüyorum" sözleriyle başlayan Haka, Maori yerlisinin, düşmanın insafa geldiği an mırıldandığı, " Ka ora, Ka ora " yani "yaşam, yaşam" sözleriyle devam eder.

Hayatta Kalma Sanatının öğretiminde de, Ka mate/ölüyorum bilinci değil, Ka ora/yaşam bilinci esastır. Hayatta Kalma Sanatı da, HAKA Dansı gibi yaşamı tehdit eden ölüme karşı yapılmakta olan bir Yaşam Savaşı Dansı'dır aslında.

İşte, Hayatta Kalma Okulu'nun adı buradan gelmektedir.

EĞİTİM SİSTEMİMİZ

Hayatta Kalma Okulu, eğitimlerini kurucusunun "Kartal Gözü" adını verdiği bir sistemle gerçekleştirmektedir. Bu sistemin amacı kursiyerlerinin geniş ve keskin bir bakış açısı ile bakmalarını, durumu ve hedefi çok uzak bir noktadan bile fark edip görebilmelerini sağlamaktır.

Ayrıca kurslarında ve anlatımlarında önce sorunları gösterir, temel kurtuluş bilgilerini verir, sonra kursiyerlerinin bu bilgiler ışığında kendi kendilerine çözme tecrübesi edinmesini sağlayacak şekilde zorlanmalarını sağlar.

"PUSUDAN KURTULMANIN TEK YOLU, PUSUYA DÜŞMEMEKTİR", Hayatta Kalma Okulu'nun taviz vermediği ve öğretimlerinin temel ilkesidir.

2001


2003


"Kartal Gözü" Eğitim Sistemimiz


Hayatta Kalma Okulu'nda eğitimler,
bilgi ve irade temelli gerçekçi uygulamalar üzerine kuruludur.
Hayatta Kalma Okulu, "Pusudan kurtulmanın tek yolu,
pusuya düşmemektir"
ilkesiyle hareket ederek,
her zaman ve her yerde, her şartta ve her şekilde,
daima hazır bir vaziyette olmanıza destek vermeyi amaçlar.


EKİBİMİZ


Kutsal Zafer Şahin

Kurucu - Baş Eğitmen

Doğa ve macera sporcusu, serbest paraşütçü, yamaç paraşütü eğitmeni, doğa yürüyüşü rehberi ve hayatta kalma eğitmeni. Yazar.

Hakkında...»          Instagram...»

Ekip 2

Eğitmen yardımcısı.

Instagram...»

Ekip 3

Eğitmen yardımcısı.

Instagram...»

Ekip 4

Eğitmen yardımcısı

Instagram...»
 • Barışta çok ter, savaşta az kan ve zafer

  Reisi Cumhur Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
 • İnsanı her zaman bedeni yürütmez, bazen bedeninin tükendiği anlarda ruhu yürütür;
  o yüzden...bittiğini sandığın yerde yeniden başlayacaksın

  Kutsal Zafer Şahin
 • Pusudan kurtulmanın tek yolu, pusuya düşmemektir.

  Komando İlkesi
 • Aptalca görünen bir şey işe yarıyorsa o şey aptalca değildir.

  Yzb.Edward Aloysius Murphy

İLETİŞİM


HAKA HAYATTA KALMA OKULU VE DOĞA SPORLARI EĞT.MRK.
      Osmanağa Mahallesi, Gazi Osman Paşa Sokak,
      No:10 Kat:4 Daire:17 Günel Han - 34714 Kadıköy/İstanbul

bilgi@hakahayattakalmaokulu.com.tr

0 530 225 50 28

  INSTAGRAM » @hayattakalmaokulu

UYARI!

Web sitemizin her hakkı saklıdır.
Sitemizdeki bilgilerin kopyalanıp alınması yasaktır. Paylaşılması izne tabidir.
İzinsiz alınması ve kullanılması durumunda hukuki yollar ile kanuni işlem başlatılacaktır.

İçerikleri kopyalamayın, bu sizi bizim taklidimiz yapar.

Marka Tescil No: 5243790/201931309